Dil

Açık Hava Reklamlarında Yeni Trend!

Açık Hava Reklamlarında Yeni Trend!

Herkese merhaba!

Biliyorsunuz trendler değişiyor. Ve bu sadece dekorasyonda, kozmetikte ya da giyimde değil başka alanlarda da kendini gösteriyor. Tıpkı son dönemlerde sadeliği ve netliğiyle dikkat çeken açık hava reklamları gibi.

Öncelikle “Açık hava reklamcılığı”yla alakalı temel bir kaç bilgiden bahsedelim ve sonrasında konunun detaylarına geçelim.

Kelime olarak “Outdoor reklam” olarak da kullanılan “Açık hava reklamcılığı”, en basit tanımıyla işletmenizin tanıtımını, işletmenizin dışında yapan reklamlara denir. Bunlara; Network, billboard, pano, totem ve raket örnek verilebilir. “Açık hava reklamcılığı”, genellikle hedef kitlesine aracısız ulaşmak, bilinçaltında yer etmek, prestij sahibi olmak isteyen firmalar tarafından tercih ediliyor. Ve halkın yoğun olarak bulunduğu alanlarda pek çok firmanın rekabet içerisinde gerçekleştirdiği açık hava reklamcılığında, bir adım öne çıkmak için yaratıcı fikirler sunmak gerekiyor. İşte o “yaratıcı fikir” kısmında artık bir şeyler değişti, özellikle de tarz olarak.

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi bir sadeleşme var. Ve son dönemlerde özellikle billboardlarda göz yoran tasarımların yerini birkaç heceden oluşan kelimeler aldı. Konuyu en net şekilde, lafı dolandırmadan ve tabi inceden de düşündüren kelimeler bunlar… Doğru zamanlama ile birleştirildiğinde harika sonuçlar veren bu trendin bir örneği de yukarıdaki tasarım. Bluport olarak Ramazan ayında paylaştığımız ve üzerinde  “İyi fikirlere SUSADINIZ MI?” yazan bu tasarımımız  hem olumlu hem de olumsuz birçok tepki aldı. Tabi bu olumlu ya da olumsuz tüm tepkiler bize tek bir şeyi gösteriyordu, dikkat çekebilmiştik. Ki zaten reklamın esas amacı da bu.

Yani sözün özü, dijital dönemin en büyük özelliği,  bu dönemde “trend” kavramının her alanda geçerli olması. Fakat, ister reklam ister dekorasyon olsun üzerine dikkat çekilmesi istenen her şey için gerekli olan üç şey var bize göre:

  • Yaratıcı fikir
  • Az ve öz bir metin
  • Ve tabi bir de doğru zamanlama…

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Paylaş: