Dil

AÇIKHAVA MECRALARI NELERDİR?

AÇIKHAVA MECRALARI NELERDİR?

Açıkhava Mecraları Nelerdir?

Merhaba,

Bu hafta biraz ders gibi, araştırmalı-öğrenmeli gidelim dedik. Ve herkesin mutlaka aracıyla ya da yürürken yanından geçip gördüğü, sektörümüzün olmazsa olmazı olan “Açıkhava Reklamları”ndan bahsedelim dedik.

Kalemler ve kağıtlar hazırsa başlayalım!

İlk soru net: Açıkhava nedir?

Yurt dışında genellikle “OOH”(Out of Home Advertising) şeklinde tanımlanan “Açıkhava reklamı”nı Türkçe’ye “ Evin dışındayken gördüğümüz reklamlar” olarak çevirebiliriz.

Genellikle dijital ve baskılı olmak üzere ikiye ayrılan bu reklamlar şu şekilde:

Dijital olanlar (DOOH): Avm girişlerindeki büyük ekranlar, futbol sahalarındaki dijital tabelalar, meydanlardaki kiosklar.

Baskılı olanlar ise (POOH): Duvar reklamları, billboardlar, raketler, elektrik direkleri, metro reklamları, totemler şeklinde.

** Baskılı olanlar için daha esnek ya da albenisi daha fazla diyebiliriz.  Çünkü hem yer aldığı lokasyon hem de ebatını göz önünde bulundurursak daha büyük kitlelere ulaşma imkanına sahip.

Şimdi biraz detaylandıralım ve ilk olarak BILLBOARD’dan başlayalım.

Billboard

Araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yollar ya da kavşaklara konumlandırılan ve yaygın olarak kullanılan açık hava reklam araçlarıdır. Billboardlar açıkhava reklam sektörünün en eski fakat etkisi hala tartışmasız olan vitrinlerindendir. Kendi içinde tekli, çitfli ya da dörtlü gibi seçenekleri var.

Megalight

Şehirlerde genelde görüşün açık olduğu noktalar konulan megalightlar ise, bir yandan hedef kitleye ulaşmayı sağlarken bir yandan da kurumsal imajı üst noktaya taşır. Mesajlarını gece ve gündüz taşıyabilen modern reklam alanlarıdır.

Raket/CLP

Hedef kitlenin satın alma kararını doğrudan etkileyecek, bilgilendirme ve talep oluşturma amacıyla düzenlenen reklam çalışmalarının en kestirme yollarından biridir. Billboardlardan daha küçüktür. Ve genellikle kaldırım vb. yerlere konumlandırılan kısa ayaklı reklam üniteleridir.

Led Ekran

Reklamcılığın olmazsa olmazlarından biri de Led Ekranlar! Alışveriş merkezlerinde, statlarda, skorboard’larda, mobil reklamcılıkta ve her türlü spor faaliyetinde kullanılabilen Led Ekran çok büyük ebatlarda üretilebilmesi ve gün ışığında görüntü kalitesinin oldukça iyi olması sebebiyle reklamcıların kullandığı en etkili yöntemlerden biridir.

Otobüs Durakları

İnsanların yoğun olarak bulunduğu ve azımsanmayacak zamanlar harcadıkları otobüs duraklarında bulunan panellerdir. Şekil ve boyut olarak raketlere benzer.

Cephe Giydirme

Cephe giydirme/kaplama ise binaların soğuk, renksiz, taş duvarlarını eğlenceli ve yaratıcı bir mecra hale getirerek reklam yapma yoludur. Her türlü binanın, istenilen cephesi özel olarak tasarlanan reklamlar ile kaplanabilir. Ve açık hava reklamları arasında en dikkat çekici olanlardandır.

Kısaca toparlamak gerekirse, hem yaratıcılığa hem de yeni teknoloji uygulamalarına açık olduğu için, “Açıkhava Reklamları” birçok seçenek arasında, hedef kitlesi tarafından en kolay fark edilen ve akılda kalanıdır.  Tek sınırı “hayal gücü” olan bu reklamlarda, zekice kurgulanmış bir fikir sayesinde küçük bütçelerle, büyük etkiler yaratma ve büyük kitlelere ulaşma fırsatı yakalayabiliyorsunuz.

Bizler de bu yüzden, Bluport Reklam Ajansı olarak, markasını bizlere teslim eden tüm firmaların, açıkhavada büyümesini sağlayarak hedefledikleri kitleye kolayca ulaşmasına yardımcı oluyoruz.

Sizler de markanızı konumlandırmak, dijital ve geleneksel mecralarda iletişimini güçlendirmek ve daha fazla kitleye duyurmak istiyorsanız, biz buradayız!

Keyifli günler dileriz!

Paylaş: