Dil

Bir Nevi Vefa Borcu

Bir Nevi Vefa Borcu

Merhaba,

Sevinçler nasıl paylaşıldıkça artıyorsa, ortak acılar da paylaşıldıkça hatırlanıyor. Hatırlanmalı ve hatırlatılmalı ki “ vefa ”dediğimiz duygunun borcu ödensin. Bu yüzden, şimdi bahsedeceğimiz konuyu tamamen “ödememiz gereken bir vefa borcu” olarak görüyor ve tamamen bu sebeple paylaşıyoruz.

Fakat bu konudan bahsetmeden önce, hikayenin daha net anlaşılabilmesi için birkaç yıl geriye gitmemiz gerekecek.

Tarih 17 Aralık 2016…

Bu tarihte, Kayseri’de, hatırladıkça yüreğimizi yakan bir terör saldırısı gerçekleşti. Çarşı iznine çıkan gencecik askerlerimize yönelik düzenlenen hain saldırıda tam 15 askerimiz şehit oldu. Ve onlardan geriye yürek burkan hikayeleri, sevdikleri ve birkaç gazete haberi kaldı.

Fakat bir şey daha vardı onlardan geriye kalan… O da saldırının gerçekleştiği durakta 40 gün boyunca nöbet tutan Fevzi Kurtoğlu’ydu…

Fevzi Kurtoğlu çarşı iznine çıkan 15 askerimizin şehit olduğu o durakta, ne mevsimin ayazına ne de saçının beyazına aldırmadan tam kırk gün boyunca nöbet tuttu. Her sabah, acıdan yanan yüreğini, gururlu bir duruşun ardına alarak yola koyulan 65 yaşındaki Fevzi Kurtoğlu, belki tarihin akışını değiştirecek bir şey yapmadı. Fakat o durakta elinde bayrağı, dilinde dualarla geçirdiği her saat ile hem şehitlerimizin yarım kalan nöbetini tamamlamaya çalıştı hem de sözlüklerdeki “ Vefa” kelimesinin adeta vücut bulmuş hali oldu.

Demiştik ya bir nevi vefa borcuydu…

Bizler de Bluport Creative olarak, bu 15 Temmuz’da, milletimizin genciyle, yaşlısıyla konu vatan olunca nasıl gözü kara olduğunu, nasıl vefalı olduğunu “ Fevzi Kurtoğlu’nun tuttuğu 40 günlük o nöbet ”ile göstermek istedik. Yani ister 18 Mart Çanakkale şehitleri, ister 17 Aralık Kayseri şehitleri ya da 15 Temmuz şehitleri olsun… Bu ülkede o yarım nöbetleri tutmaya devam edecek bir kahraman her zaman var. Ve dediğimiz gibi biz bunu, aynı vefa borcu anlayışıyla göstermek istedik.

Bizlere, aynı emanetin bekçisi olmamız gerektiğini hatırlattığı için başta Fevzi Kurtoğlu’na ve ülkenin dört bir yanında mücadele veren askerlerimize teşekkür ediyoruz. Ve elbette tüm şehit ve gazilerimizi daima saygı, minnet ve özlemle anacağımıza söz veriyoruz.

Paylaş: