Dil

BLOG TRAFİĞİNİ ARTTIRMANIN YOLLARI

BLOG TRAFİĞİNİ ARTTIRMANIN YOLLARI

Herkese merhaba!

Bugünkü yazımız blog açmak isteyen, blog yazan ya da hali hazırdaki bloğunun trafiğini artırmak isteyen herkes için.

Öncelikle biliyorsunuz,  “Blog” veya “Weblog” teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturabildikleri, günlüğe benzeyen web sitelerdir.  Ve İngilizcedeki “web” ve “log” kelimelerinin birleşmesinden oluşan weblog kavramının zamanla yaygınlaşmış adıdır aynı zamanda.

Bu hızlandırılmış, kısa ama öz blog tanımından sonra konuya birkaç bilgi daha ekleyip asıl meselemize geçelim.

Şimdi…

Bloglar kendi içerisinde belli gruplara ayrılıyor.

Bunlar;

 • Kişisel bloglar : Bunlar en basit tanımıyla, blog yazarının kişisel ismini taşıyan ve kişisel özelliklerin ön planda olduğu blog sayfalarıdır. Çok deneyimli olmayan bireylerce de kullanılabilecek sayfalar olup hemen hemen her konuda açılabilir.

 

 • Temasal Blog: Uzmanlık gerektiren bir blog sayfası olan temasal blog alanında uzman kişilerce belirli bir konu etrafında hazırlanan blog türüdür. Özellikle moda alanında çokça tercih edilen temasal bloglar, ekonomi, tarih, siyaset ve diğer alanlarda oluşturulabilir.

 

 • Topluluk Blogları: Bu tarz bloglar üyelik ile kullanıcı grubu oluşturarak bilgi paylaşımı oluştururlar.

 

 • Kurumsal Blog Sayfaları: Özellikle son yıllarda kurum ve firmaların kendi tanıtımları ve bilgi verme alanları olarak tasarlanan kurumsal blog sayfalarının iş dünyasında giderek önemi artmakta. Kurumların bilgi vermek amaçlı loğları kullanması hem geniş kitlelere ulaşmalarını sağlıyor hem de bilgi kirliliğini engellemiş oluyor.

ESAS MESELE…

Fakat, esas meseleyle bağlayacak olursak, blog türleri ne kadar farklı olursa olsun, bunların trafiğini arttırmak için kullanılan yöntemler genelde değişmiyor. Biliyorsunuz sosyal medya ve blog kavramları ayrılmaz birer bütün. Fakat, bloglar daha uzun bir emek ve sabır istiyorken, sosyal medya biraz daha kısa formatlı olup çabuk sonuç veriyor. İşte blog trafiğini arttırmak isteyenler için önemli olan da bu iki formatı birleştirmek ve bunun için de sosyal medyanın etinden sütünden yararlanmak.

PEKİ AMA NASIL?

Şöyle ki  “sosyal medya ve blog” u yani bu iki farklı alanı birbirleri için kullanarak blog trafiği arttırmaya yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Bu entegrasyonu yapmak için yapmanız gerekenler ise şöyle:

 1. Bir kere blogunuzda Share This (paylaş) sekmesi mutlaka olmalı. Bu sayede iletilerin kolayca sosyal medya platformları üzerinde paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

 

 1. İnsanların sizi takip etmesi için blogunuzda sosyal medyahesaplarınıza bağlanan linkler koyun. Blog ilgi çekiyorsa insanlar sizi sosyal medyada da mutlaka takip edecektir. Sosyal medya içerikleriniz ilgi çekici ise bu okuyucuyu blogunuza yönlendirecektir.

 

 1. İçeriğin ilgi çekici olması için de “özgün “ olması şart. ( Ya da çok bilinen bir konuya başka bir perspektiften bakabilir, onu yeniden yorumlayabilirsiniz.)

 

 1. Başlık önemli! Trafiği arttıracak ilgi çekici başlıklar kullanın.

 

 1. Konu ile ilgili paylaşımlar yaparken hashtag ekleyin. Hashtag eklerken hangi platformda iseniz onun önerilerinden seçmeye özen gösterin (Çünkü, genellikle o konuyla alakalı en popüler olan hashtagleri veriyor.) İçeriğinizi konu ile ilgili sayfalarda paylaşın ve tweet planı oluşturun.

 

 1. Bir de içeriğinizi eğer Instagram’dan paylaşıyorsanız, popüler story uygulamaları kullanabilir ve laf yerindeyse içeriğinizi daha bir parlatıp sunabilirsiniz.

 

 1. Bir de başka bloglara misafir yazar olarak katılabilirsiniz. Ve böylece blogunuzun reklamını “trafiği yüksek sitelerde” yapmak size fayda sağlayacaktır.

 

 1. Fırsat buldukça etkinlik düzenleyin. Bu sayede yüz yüze görüştüğünüz kişilerde daha sıcak bir iz bırakabilir ve iletişiminizi güçlendirebilirsiniz.

 

Tüm bu adımları uygulayarak bloğunuza dikkat çektirebilir, trafiğini arttırabilirsiniz.

Bir sonraki blog yazısında görüşmek üzere, keyifli hafta sonları dileriz.

 

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi ve yazımıza yorum bırakmayı unutmayın!

Paylaş: