Dil

DİJİTAL BOŞANMA SEBEBİ: PUBG

DİJİTAL BOŞANMA SEBEBİ: PUBG

Herkese merhaba,

Gün geçmiyor ki bir şeyin bağımlısı olmayalım değil mi? Ki severken bile abartan bir millet olduğumuzdan, bu durum bizim için çok da şaşırılacak bir olay değil. Peki, bu sefer neyin bağımlısı olduk?

 Cevabımız Pubg!

Ama eleştirileri şimdilik bir kenara koyup önce Pubg’nin ne olduğuna bir bakalım.

Bu yazıyı okumak için linke tıklayanların çoğu zaten PUBG’nin ne olduğunu biliyordur ama “Nedir bu iki yıldır oyun dünyasını etkisi altına alan PUBG yahu?” diyenler için biraz bahsedelim.

PUBG, BR türünü oyun dünyasına başarıyla uyarlayan PlayerUnknown’un tasarladığı bir yapım. Oyunda 100 oyuncu var ve bunlar bir uçakla mevcut haritalar üzerinden geçiyor, istediği yere paraşütle atlıyor. Yere indikten sonra yapılması gereken ise en kısa sürede en iyi silah ve ekipmanları bulup maç süresince hayatta kalmak. Maç sonunda hayatta kalan son kişi ya da takım maçı kazanıyor.

Bu arada geçtiğimiz Aralık ayının başında Google tarafından 2018’in en iyi oyunu seçilen PUBG Mobile, aynı ay içinde 200 milyon indirilme barajını aştı ki bu sayıya Çinli oyuncular henüz dahil edilmemişti. Günlük oyuncu sayısı 30 milyon civarında seyreden PUBG Mobile’ın tamamen ücretsiz oynanabilmesi de çok tercih edilmesini sağlayan sebeplerden biri.

Gelelim oyunun yuva yıkan taraflarına !

Tüm dünyayı kasıp kavuran oyunla alakalı özellikle son günlerde o kadar ilginç haberler yazıldı ki. Bunlardan ilki Birleşik Arap Emirlikleri‘nden geldi.

“Birleşik Arap Emirlikleri‘nde polis müdürü olan Wafa Khalil Al Hosani’nin açıklamasına göre, 29 Nisan günü merkeze gelen kadın yardım talebinde bulundu. Eşinin, eğlence hakkını elinden almaya çalıştığını söyleyen kadın boşanmak için başvuruda bulundu. Eşinin daha önce de oyundaki konuşma seçenekleri kapattırdığı söyleyen kadın oyunu yalnızca arkadaşlarıyla ve ailesiyle oynayabildiğini söyledi.

Genç kadının oyuna bağımlı olmasından korkan eşin, aynı zamanda kadının ev hanımlığı görevlerini ihmal etmesine de neden olacağından da endişelendiği iddia edildi.

Al Hosani daha önce de bir annenin 13 yaşındaki kızı için benzer bir sebeple polise geldiğini söyledi. Kızının ödevlerini yapmadığını hatta yemek bile yemediğini söyleyen anne, çocuğunun normale dönmesi için yardım istedi.”

Bir diğeri ve belki de en korkunç olanı ise Irak’taki bir haber:

“Irak’ta 2 çocuk annesi Nur adlı kadın, oynadığı Pubg oyununda bir erkek ile konuşması sonucu eşi tarafından dövüldü. Nur adlı kadın koca şiddetinin ardından boşanma davasıyla karşı karşıya kaldı. Nur’un boşanma davası sosyal medyada da büyük yankı uyandırırken, dava ülkede ilk kez karşılaşılan bir vaka olarak kayıtlara geçti. “ BAĞDAT (İHA)

NEPAL’DE KESİN YASAK

Bu arada oyun, sadece çiftler arasında problem yaratmakla kalmıyor aynı zamanda öğrenciler üzerinde de bağımlılık ve dikkat eksikliğine sebep oluyor. Hatta sırf bu gerekçelerden dolayı Nepal’de kesin olarak yasaklanan oyuna daha sonra Hindistan’dan da bir yasak geldi.

Hem kulaktan kulağa hem de sosyal medyanın etkisiyle kullanıcı sayısı giderek artan Pubg’yi ilerde neler bekliyor bilmiyoruz, ama “Esas sorunun oyunda m”ı yoksa “oyunu oynayan bireylerde mi ” olduğu oldukça düşündürücü.

Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Paylaş: