Dil

Hafta sonu Önerisi: The Circle

Hafta sonu Önerisi: The Circle

Herkese merhaba,

Haftayı güzel bir film önerisiyle kapalım dedik ve “The Circle”ı yazdık.

Malumunuz, sosyal medya artık hayatımızın her köşesinde varlığını sürdürüyor. Peki, başta Facebook sonra Google ve türevlerinin yumuşak bir baskıcılıkla hüküm sürdüğü bu çağın, ilerleyen zamanlarda nasıl bir hal alacağını hiç düşündünüz mü?

İşte The Circle tam da bu soruyu irdeliyor.

Spoiler vermeden konusundan biraz bahsedelim.

Başrollerinde Emma Watson ve Tom Hanks’i gördüğümüz The Circle, James Ponsoldt imzalı bir film.  IMDB puanı düşük olmasına rağmen ( ki çoğu kez rakamlar şaşırtır) konusu oldukça farklı. Çünkü, güncel gerçekleri içeren filmin ana teması, big data ve sosyal medya platformlarının şeffaflığı üzerine kurulu.

Şöyle ki…

Oldukça sıradan bir şirkette çağrı merkezi personeli olarak çalışan Mae (Emma Watson) yakın arkadaşı Annie (Karen Gillan)’nin yardımıyla Circle’da çalışmaya başlar. Bu olay Mae’ye göre hayatının adeta dönüm noktasıdır. Çünkü Circle dünyanın en büyük sosyal ağına sahip dev şirketlerinden biridir.  Ve şirketin sunduğu teknolojik imkânlar herkesin hayallerini süsleyen türdendir. Kampüsü ve iş ortamı pek çok insanda hayranlık uyandıran Google, Facebook ve Apple kampüsleri gibidir. İnsanlar hem istedikleri gibi bir çalışma ortamına sahiptirler hem de bu kampüsün içinde sürekli eğlence içindedirler. Tüm bu sebeplerden dolayı Circle’da çalışmak, Mae’ye başta çok büyülü gelir.

Şirket içinde kısa sürede gösterdiği azmi ve başarısıyla dikkat çeken Mae, daha önce denenmemiş büyük bir deney için seçilir. Fakat bu deney, onun yaşamında çok önemli bir dönüm noktası olacak ve sistemin kısıtlayıcılığını deneyimleyerek hayatının kararını vermek zorunda kalacaktır. Tüm dünyanın sizi izleyebildiği bir sistemi insanlar üzerinde uygulayan şirket yeni ve uygun denekler aramakta, projesini bir üst çıtaya taşımak istemektedir.

Tabii burada Mae insanlığı tehdit eden şirketin projesiyle bir noktada özgürlük, bireysel mahremiyet kavramını tartışmaya açacaktır. “Bilmek iyidir, her şeyden haberdar olmak ise daha iyi” sloganıyla yola çıkmış olan ve dünya çapında izleme noktaları oluşturarak insanlığı bir adım ileriye taşıyacağını vadeden ileri teknoloji şirketi The Circle gerilimi zirveye taşıyacaktır.

Circle, aslında çok yakın gelecek bile diyemeyeceğimiz kadar yakın bir tarihi ele alıyor.  İçli dışlı olduğumuz sosyal medya hesaplarımızı yeniden gözden geçirmemize sebep olacak “The Circle”ı umarız ki siz de severek izlersiniz.

Şimdiden keyifli izlemeler.

Paylaş: