Dil

İllüstrasyon Nedir?

İllüstrasyon Nedir?

İllüstrasyon nedir? İllüstrasyon mağara döneminde duvarlara çizilen resimler ile başlayan, Nazilerin savaş esnasında birbirleri ile şifreli iletişim olarak geliştirip devam ettirdiği bir sanat dalıdır. İzah edici resim anlamında da kullanılır. Bir olay esnasında herhangi bir görüntü kaydedicisi olmayan ortamda görgü tanıklarından alınan bilgiler ile yapılan görsellerle olan anlatımlardır. Adının anlamı; pırıltı, gösterge, görünüm, aydınlık anlamlarını taşır. Buradan şu mantığı rahatlıkla çıkarabiliriz; illüstrasyon çizerin duygularına ayna olurken, aynı zamanda toplum tarafından mesajın algılanabilir olmasına önem verir.

İllüstrasyon çok güçlü bir anlatım aracıdır

Her alanda ve her konuda çarpıcı şekilde anlatım sağlanabilir. En önemli özelliği gerçekte olmayan şeyleri varmış gibi gösterebilmesidir.

Bu tamamen çizer ve dünyasına bağlı olarak ilerleyen, verilmek istenilen mesajı çizerin görüş, yaşantı ve bilgi birikimine bırakan geniş kapsamlı bir sanat dalıdır. İllüstrasyonlar; problemin çözümü, süsleme, eğlendirme, bezeme, şaşırtma, bilgilendirme, eğitme, hikaye anlatma gibi eylemler için yaratıcı, ve son derece kişisel yollar ile mesajı iletmesini sağlar. Bu neden ile grafik tasarım dalı olan illüstrasyon afiş tasarımlarında da sıkça kullanılır. İllüstrasyon sanatçılarının resimleri basitleştirmesi, hedef kitlenin mesajı daha kısa sürede anlayıp yorum yapabilmesini sağlar. Metinleri destekleyici olarak da günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

İllüstrasyon en çok çocuk kitaplarında karşımıza çıkar. Fakat şu bir gerçektir, illüstrasyon sadece çocukların dikkatini çekmek için kitaplara konulan çizimlerden çok daha ötesidir. Yetişkin kitaplarında da kullanılması yaygınlaşmalı, kitap içinde bir beyin fırtınası yaşatmalı. Acaba burada ne anlatılmak istendi? Okuyucu illüstrasyonda hem kendinden hem çizerden hem de kitaptan parçaları birleştirerek bir bütün oluşturmayı başarmalı. Metinde vurgulanmak istenen mesaj illüstrasyonlar ile desteklenmeli ve daha dikkat çeker hale gelmeli. Birçok alanda olduğu gibi illüstrasyon da alt dallarına ayrılmıştır. Farkında olmadan İLLÜSTRASYON 1 içinde olduğumuz illüstrasyon dünyasındayız. İçinde olduğumuz reklam dünyası birçok illüstrasyon firma reklamları ile dolu. Alt başlıkları inceledikten sonra daha iyi anlamlandıracağız.

İllüstrasyon Çeşitleri

1.Reklam İllüstrasyonları : Bir ürün yada hizmeti tanıtmak için yapılan bu çalışmalarda ayrıntı ön plandadır. Sinema, tiyatro, konser afişleri, Cd, turistlik ilanlar, afişler, etiketler reklam illüstrasyonları içinde yer alır. Ayrıca moda tasarım illüstrasyonları da bu alanda görülür. Gördüğünüz gibi içinde olduğumuz reklam alanlarının hepsinde illüstrasyon kullanım alanları mevcuttur.

2.Yayın İllüstrasyonları : Gazete, dergi, ansiklopedi, haber, öykü, roman, şiir açıklamalarına yardımcı olarak illüstrasyon kullanılır. Yayın sektöründe çalışan bir illüstratör çalışacağı metin hakkında bilgiye sahip olmalı, araştırmalar yapmalıdır. Bu araştırmalar doğrultusunda bilgi birikimi ve zihnindekileri birleştirip ortaya bir ürün sunacaktır.

3.Bilimsel Ve Teknik İllüstrasyonlar : Botanik, tıp, zooloji, mekanik, jeoloji gibi uzmanlık alanları için bilgilendirici ve tanımlayıcı amaç ile yapılan çizimlerdir. Giydiğimiz tişörtler, okuduğumuz dergiler, baktığımız afişler, izlediğimiz klipler, aldığımız ürünlerdeki ambalajlar vs gibi daha birçok alanda illüstrasyon hayatımızın içinde. Aslında farkında olmasanız da çizerin sizinle olan dedikodusu illüstrasyon. İç dünyasını size yansıtması, sizinle dertleşmesi. Çizerin çizgilerinden, kullandığı renklerden, kullandığı objelerden vermek istediği mesajı, ve o vermek istediği mesajı kendi hayatında nasıl yorumladığını anlayabilirsiniz. Aslında illüstrasyonun hayatımıza ne kadar girdiğini ama farkında olmadığımızı fark ettik mi? Takip ettiğim birkaç sanatçı ve illüstrasyon sitelerini sizinle paylaşıp yazımı sonlandıracağım. Çizerlerin dedikodusuna kulak vermeniz dileğimle.

https://illustrationage.com

https://www.directoryofillustration.com

Sedar Girgin             Mehmet Kuran          Erhan Cihangiroğlu

Sadi Güran               Ceyhun Şen                Mert Tugen

Gökçe İrten              Ethem Onur Bilgiç    Serkan Akyol

Aykut Aydoğdu       Ali Elmacı                    Merve Atılgan

Ayla Cet                    Kaan Bağcı                   Selçuk Ören

 

Paylaş: