Dil

Instagram’da Bir Devrin Sonu Mu Geliyor?

Instagram’da Bir Devrin Sonu Mu Geliyor?

Merhaba,

Malumunuz sosyal medya an be an değişiyor. Hatta bazen iş öyle bir noktaya geliyor ki, sosyal platformlardan sadece birkaç dakikalığına uzak kalmanız, çok önemli bir gelişmeyi kaçırmanıza ya da yep yeni bir özelliği geç keşfetmenize sebep olabiliyor.

Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal paylaşım platformlarından olan  Instagram da sistemine her geçen gün yepyeni özellikler ekleyerek kullanıcılarını şaşırtan uygulamalardan biri. Geçtiğimiz günlerde ise temel özellikleriyle alakalı en çok da fenomen olmak isteyenleri ilgilendiren flaş bir karar alarak yine çok şaşırttı.

Beğeniler Gizleniyor!

Instagram, en temel özelliklerinden birini değiştirme kararı aldı. Platformun yeni özelliği ile kullanıcılar fenomen olma stresinden uzak bir deneyim yaşayacak.

Bir süredir kullanım süresi gibi kullanıcı sağlığını düşünen araçlar geliştiren Instagram, bu kapsamda uygulamasından beğeni sayılarını kaldırmayı test ediyor. Şirket, küçük bir tasarım değişikliği ile platformu “beğeni” kaygısından arındırmayı hedefliyor. Şirketin bu yeni tasarımla ilgili açıklaması ise şu şekilde:

“Takipçilerinizin ne paylaştığınızla ilgilenmesini istiyoruz, paylaşımlarınızın ne kadar beğeni aldığıyla değil. Bu test boyunca gönderilerin toplam beğeniyi yalnızca bir gönderiyi paylaşan olan kişi görecektir.”

Beğeni sayılarının gizlenmesi, kullanıcıların sürü psikolojisine kapılarak sadece binlerce beğeni alan içerikleri beğenmesinin önüne geçerken platformu da içerik odaklı bir yapıya dönüştürebilir. Aynı şekilde uygulama içinde süregelen rekabet ortamını da ortadan kaldıracak olan bu yeni tasarım, kullanıcıların kendilerini arkadaşlarıyla, ınfluencerlarla ya da bir ünlüyle karşılaştırmasını da engelleyebilir.

Beğeni Odaklı Olanlar…

Beğeni odağının geri plana atılmasıyla içerik üreticilerinin, hâlihazırda beğeni getirdiği kanıtlanan birbirine benzer içerikler üretmekten vazgeçmesi de olası. Böylece platformun içerik çeşitliliğinde de artış görülmesi mümkün.

Test aşamasındaki bu yeni tasarım, daha önce de gizli özellikleri ortaya çıkarmasıyla ünlenen Jane Manch’un Wong tarafından keşfedildi. Instagram’ın Android uygulamasının kodunda bu tasarım değişikliğini fark eden Wong, özelliğin ekran görüntülerini almayı ihmal etmedi.

Ekran görüntülerinde Instagram’ın ana sayfada paylaşılan gönderilerinde beğeni sayısının olmadığı görülüyor. Yine de gönderiyi arkadaşlarınızdan kimlerin beğendiğini görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra teste tabi olan kullanıcılar, beğeni sayılarının yalnızca kendileri tarafından görüldüğüne dair Instagram tarafından bilgilendiriliyor.

Bir Instagram yetkilisi, bu yeni tasarımın şirket içinde test edildiğini ve kullanıcılara açılmadığını dile getirdi:

Şu anda bunu test etmiyoruz, ancak Instagram içindeki baskıyı azaltmanın yeni yollarını araştırmak her zaman üzerinde düşündüğümüz bir şey.

Bu açıklamaya rağmen şimdiye kadar buna benzer şekilde test süreçlerine tabi tutulmuş video arama ve müzik etiketleri gibi özelliklerin yayına alındığını hatırlatalım. Bu arada Wong’un bu keşfinden önce birçok yeni özellikle karşılaştığını da hatırlatalım. Bu özellikler arasında Direct video aramaları için AR filtreleri, karaoke için şarkı sözleri, ana sayfa gönderileri için emoji ifadelerive alışveriş için bir alışveriş sepeti yer alıyor.

Sosyal ağlar toplumu değiştiren araçlar olarak öne çıkarken, platformlarında yaptıkları olumlu gelişmeler ile kullanıcı algısını yeniden konumlandırmayı hedefliyor. Birçok sosyal ağ özellikle gençlerin kendilerini kötü hissetmesinin, olumuz içeriklere kolayca erişmesinin ve intihar içerikleri yayınlamasının önüne geçmeye çalışıyor.

Hatırlarsanız Systrom 2016’da beğeni baskısını platformdan kaldırmak için Hikâyeleri yayına aldıklarını ifade etmişti. Twitter ise geçtiğimiz aylarda retweet sayılarını ikinci bir dokunuşun ardına gizlemeyi test etmeye başladı. Bu noktada gençleri hızlıca yakalayan Snapchat’İn hiçbir şekilde beğeni ve takip sayısını göstermediğini hatırlatalım.

 

 

 

 

Paylaş: