Dil

PINFLUENCER NEDİR?

PINFLUENCER NEDİR?

Herkese merhaba!

Yine bambaşka bir konuyla buradayız. Hatırlayacağınız üzere ınfluencerdan ve virtual influencerdan bahsetmiştik daha önce. Şimdi de hem pazarlama hem de sosyal medya dünyasına düşen yepyeni bir kavramdan bahsedeceğiz.

Adı: Pinfluencer!

Peki ne demek “Pinfluencer” ?

Şöyle ki…

Bildiğiniz üzere, sosyal medyanın içine doğan milenyum nesli  dışında, bunun dışında kalan neslin de adapte olmaya çalıştığı dijital çağ pek çok değişikliği beraberinde getirdi.  Bu değişikliklerden belki de en önemlisi yeni meslek grupları oldu. Moda, gezilecek yerler, yemek ve güzellik gibi pek çok konu hakkında hayatlarını tüm dünyaya açmaktan çekinmeyen influencerlar, hedef kitlesinin sıkı takibinde olan kişiler olarak büyük bir ün kazandı.

İçerik anlamında oldukça zengin bir uygulama olarak karşımıza çıkan Pinterest, diğer uygulamalara kıyasla yol gösterici olması ve pek çok konuda öneri sunması nedeniyle tercih ediliyor. DIY olarak bilinen kendin yap kategorisinde sunduğu fikirlerle pek çok kitlenin ilgi odağı olan Pinterest, moda, güzellik, ev ve dekorasyon gibi alanlarda önerilerle dolu bir mecra.

Kavram aslında…

Pinfluencer dediğimiz kavram da kendi markasını göstermek ya da bir markayı temsil etmek için ortaya çıkan yeni mesleklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcıların ilgisini çeken bir görsele tıklaması sayesinde, görüntüde yer alan ürünü kendi hayatına uygulayabileceğini gösteren bir sayfaya yönlendirme yapması temeline dayanıyor. Bu nedenle markaların hedef kitlesine uygun pinfluencerları kaçırmaması sosyal medya reklamları açısından önemli oluyor.

Pinfluencerların gün geçtikçe daha çok tercih edilmesinin temelinde “win-win”  temelli bir ilişki ağının oluşması yatıyor. Yani,  Kullanıcılar bir ürünü almadan önce Pinterest’e uğrayarak Pinfluencer’ların paylaştığı görseli tercih etme eğiliminde oluyor.

Yani sözün özü, influencer kavramının uzantıları çoğalacak gibi görünüyor. Bakalım daha neler eklenecek…

 

 

Paylaş: