Dil

Podcast Yayınınızı Spotify’a Nasıl Yüklersiniz?

Podcast Yayınınızı Spotify’a Nasıl Yüklersiniz?

Selam!

Podcastçileri buraya alalım!

Eğer elinizde müzik, söyleşi, edebi ya da bilimsel bir seslendirme varsa ve bunu Spotify’da daha geniş kitlelere duyurmak istiyorsanız bu yazı tam size göre!

Biliyorsunuzdur belki, Spotify’ın özellikle Gimlet ve Anchor satın alımları sonrasında podcast dinleyici ve trafik oranları büyük bir artış gösterdi ve yayıncılara önemli oranlarda dinleyici sağlıyor.

Bir podcast yayıncısı olarak bu fırsatı değerlendirmek ve yayınınızı Spotify Podcast listeleri içerisinde yayınlatmak için yapılması gereken bazı kriterler var. Uymanız gereken kriterleri ve podcastinizi Spotify’a ekleme adımlarını aşağıda tek tek anlattık.

Hazırsanız başlayalım!

Öncelikle:

 • Podcast kayıtlarını ISO/IEC 11172-3 MPEG-1 Part 3 (MP3) formatında olmasını ve 96 – 320 kbps bitrate aralığında olmalı.
 • Bölümler 200MB’ı ve 83 dakikayı aşmamalı
 • Podcast görseli kare (1:1) oranda ve yüksek çözünürlüklü PNG veya JPEG formatında olmalı
 • Bölüm başlıkları Spotify ekranlarında kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatabilmek için 20 karakeri aşmamalı.
 • Tüm RSS feed’ler başlık, görsel içermeli ve en az bir podcast bölümü önceden kaydedilip yayınlanmış olmalı.

Sonra:

 • Spotify for Podcasterssayfasına giderek kullanıcı hesabınızla giriş yapın. Daha önceden bir Spotify hesabınız yok ise yeni bir hesap oluşturun.
 • Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ilk sayfada “Get Started” butonunu seçin.

 • Kullanıcı sözleşmenizi okuyun ve ardından kabul edin. Yan kısımda isminizi de yazmanızı isteyecek, bu alanı da doldurmayı atlamayın.  “Continue” butonunu seçerek devam edin.

 • Belirtilen kutuya podcastinizin RSS linkinizi yerleştirip ve devam butonunu basın.

NOT: Spotify bu aşamda önce RSS FEED’i test eder. Eğer RSS feed içerisinde bir hata varsa uyarı çıkarır. Eğer bir hata çıkmaz ise sağ tarafta podcastinizin adını, logosunu ve açıklamasının bir örneğini gösterir. Tüm bilgiler doğru görünüyor ve bir hata çıkmadıysa devam edebilirsiniz.

 • Podcast bilgilerini isteyen bu sayfada “Podcast detayları”, ülke seçimi, dil, kategori ve bağlı olduğunuz hosting servis sağlayıcı bilgilerini doldurup devam edin.
 • Son sayfada podcastin tüm bilgilerini kontrol edin ve herhangi bir sorun yoksa “Submit.” butonuna tıklayarak yayınınızı Spotify’a yüklenmesi için gönderin.

Tüm bu bilgileri doldurmak maksimum 10 dakika alacak. Spotify başvuru sonrasında 2 ile 5 iş günü değerlendirme süreci olacağını belirtse de bu aralar birçok yayıncının başvurusu bir kaç saat içinde onaylanıyor.

Başvuru sonrası onaylanan podcastler için spotify herhangi bir bilgilendirme yapmadığı için başvuru sahibinin ara ara girip podcastinin Spotify’da listelenip listelenmediğini görmek için araması gerekli.

İşte bu kadar!

Paylaş: