Dil

QUEERBAİTİNG NEDİR?

QUEERBAİTİNG NEDİR?

Herkese merhaba,

Baya değişik bir konuyla geldik. Duyanınız var mı bilmiyoruz ama geçtiğimiz hafta Calvin Klein, oldukça ses getiren bir reklam filmiyle gündeme geldi. Sosyal medyayı ayağa kaldıran reklam, özellikle LGBTİ’lileri baya bir kızdırdı.

Peki, ama neden?

Şöyle ki, sosyal medyayı ayağa kaldıran reklamda Bella Hadid ve dünyanın ilk sanal influencerı olan Lil Miquela öpüşüyor.

( Bu arada daha önce detaylıca bahsetmiştik ama hatırlatmakta fayda var. Lil Miquela bildiğiniz bir robot. 2018’in başlarında Instagram’da fenomen haline gelen ve bir çok ünlü marka ile birlikte çalışan modelin başlarda bir robot olduğu pek bilinmiyordu.)

Neyse konuya dönelim.

Bella Hadid ve Lil Miquela’nın öpüşmesi kitleleri bir anda ikiye bölüyor.  Çünkü Calvin Klein’in reklamda kullandığı teknik “ Queerbaiting ”. Yani, aynı cinsiyetten iki insan arasındaki romantizmin, tamamen dikkat çekmek için pazarlama tekniği olarak kullanılması. Normal hayatta heteroseksüel olduğunu bildikleri Bella Hadid’i, robot bile olsa aynı cinsten biriyle öpüşürken gören LGBTİ’ler haliyle ayaklanıyor. Çünkü, robotun duygularını, onun cinsel kimliğini, eş cinselliğin bu reklamlara alet olmasını etik bulmuyorlar.

Bunun üzerine, özellikle sosyal medyada giderek büyüyen tartışmalara Calvin Klein’den yanıt geliyor. Firma, açıklamasında, amaçlarının cinsel kimlik de dahil tüm kimliklerin özgürce ifade edilmesi olduğunu söylüyor. Ve aslında reklam filminde gerçek ve hayal arasındaki ince çizgiyi vurguladıklarını ve heteroseksüel birinin aynı cinsiyetten biriyle öpüşmesinin “ Queerbating “ olarak algılanmasını normal gördüklerini ve bu hatayı kabul ettiklerini belirtiyorlar.

Olay yaratan reklam filmini gelin birlikte izleyelim.

https://www.youtube.com/watch?v=h2jdb3o2UtE

Ve son olarak, Calvin Klein’in yaptığı açıklama LGBTİ’lilerin içine siner mi sinmez mi bilmiyoruz ama bizce sanal bir mankenle öpüşen gerçek bir insanın görüntüleri yakın geleceğe küçük bir seyahat niteliğinde.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Paylaş: