Dil

REKLAMA ZAAFI OLANLAR İÇİN 5 FİLM ÖNERİSİ

REKLAMA ZAAFI OLANLAR İÇİN 5 FİLM ÖNERİSİ

Merhaba!

İçinde bulunduğumuz sektör, günümüzün koşullarını da göz önünde tutarsak bizleri sürekli yenilenmeye mecbur bırakıyor. Trendleri takip etmek, reklam ve dahası iletişimi kapsayan basılı ne varsa okumak, görsel ne varsa bakıp izlemek bizleri besleyen şeylerden. Ki bu yüzden geçtiğimiz hafta reklama özellikle zaafı olanlar için birkaç kitap tavsiyesinde bulunduk. Bu hafta ise, hazır cuma da gelmişken, evinde sinema keyfi yapmak isteyenlere sektörle alakalı hem ilham verici hem de öğretici film ve dizileri derleyelim dedik.

Umarız seversiniz.

Hazırsanız başlıyoruz!

Thank You For Smoking

Ä°lgili resim

İlk filmimiz tabi ki “Thank You For Smoking” olacaktı.  Yönetmenliğini Jason Reitman’ın yaptığı 2005 yapımlı film, büyük tütün firmaları için lobicilik yapan Nick Naylor’ın bir yandan sigarayı halk arasında yaygınlaştıracak stratejilere kafa yorarken, diğer yandan 12 yaşındaki oğluna iyi örnek olmak için verdiği çabayı anlatır.

Bu filmin bize göre en güzel yanı, tartışma sanatı hakkında sağlam repliklerle çok güzel ipuçları vermesi. Ayrıca, doğruluğuna çoğu zaman hiç sorgulamadan inandığımız argümanlara karşı bakış açımızı değiştirmesi de bize bu filmi sevdiren sebeplerden biri.

The Joneses

Ä°lgili resim

İkinci sırayı döneminde hak ettiği değeri yeterince görmediğine inandığımız “The Joneses”a veriyoruz. Başrollerini Demi Moore, David Duchovny ve Amber Heard’ün oynadığı 2009 yapımlı filmde, birkaç şirket çalışanının zengin bir mahallede “sözde” aile olup, lüks yaşamlarıyla mahallede “canlı reklam” yapıp ürün satışlarını arttırmalarını konu alan bir film.  Hem tüketim toplumuna ve hem de toplumun dayatması olan düzene, başarılı bir şekilde ayna tutan The Joneses sizi hem eğlendirecek hem de düşündürecek.

Ve ve ve tabi ki Truman Show!

Truman Show ile ilgili görsel sonucu

Bu film sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından biri bizce. Ve hala izlemeyen varsa ilk olarak bu filmden başlayabilir. Filmde, dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk imrenilecek derecede ütopik bir hayat sürmektedir. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırıyorlardır. Baş karakterimiz Truman da bu şanslı insanlardan biridir. Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, bir gün öldüğünü zannettiği babasını bir gün tesadüfen caddede görür ve bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder. Ve olaylar gelişir.

99 Francs 

99 Francs ile ilgili görsel sonucu

Döneminde izleyenler hatırlayacktır mutlaka. 2007 yapımı 99 Francs bir kitap uyarlaması ve çıktığı dönemde reklam camiasında baya bir tartışmaya sebep olmuştu. Paris menşeli prestijli bir reklam ajansının kreatif departmanında çalışan Octave, yaratıcılığının önüne taş koyan bazı müşterilerden ve pazarlama müdürlerinden bunalır. İç dünyasının git gide çökmekte olduğunu hisseden reklamcı, herkese bir ders vermek ve kendisini kovdurup bu dünyadan uzaklaşmak için sektörün sınırlarını zorlamaya karar verir.

Veee gelelim efsaneye ! ” Mad Men “

Mad Men ile ilgili görsel sonucu

Amerikan televizyonlarında yedi sezon boyunca yayınlanan ve bu süre zarfı içerisinde dünyanın dört bir köşesinde geniş hayran kitlesi yaratmayı başaran Mad Men dizisi 2007 ile 2015 seneleri arasında fırtına gibi esmişti.  Bir bakıma dönem dizisi olarak da kabul edebileceğimiz Mad Men konusu itibariyle de oldukça dikkat çekici bir yapım. Sona ermiş olsa da tekrar izlemek isteyenler ve henüz izlememiş olanlar için arşivlik bir lezzet kıvamında olan dizi 1960’ların Amerika’sını işliyor.

Paylaş: