Dil

Ruh-i Mücerret Ve Reklamlar

Ruh-i Mücerret Ve Reklamlar

Merhaba,

Pazartesiye bol aksiyonlu ve nostaljik bir kitap önerisi yapalım dedik. E malum, yenilenen web sitemizde çiçeği burnunda bir bloğumuz var artık. Yazmayıp ta ne yapacaktık, değil mi?

Huzurlarınızda edebiyatın kelimeleri kırbaçlayan yazarı Murat Menteş ve onun reklamları – markaları yumruklayan kitabı “ Ruh-i Mücerret! ”

Öncelikle kitabımızın sadece kapak tasarımına bakarak bile ne kadar orijinal olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Peki, kapağı Orhan Gencebaylı, Cüneyt Arkınlı olan bu kitap bize ne anlatıyor?

Şöyle ki, kitabımızın ana karakteri Ruhi Mücerret. Kendisi 100 yaşındadır ve İstiklal Savaşı’nın yaşayan son gazisidir. Ve milletçe ata yadigârı olarak görüldüğü için kendisine oldukça hürmet edilmektedir. Kendi halinde bir hayatı olan Mücerret ‘in en aksiyonlu dönemi ise, şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşlarının yıl dönümlerinde konuşma yaptığı zamanlardır. (Ki bu dönemlerde gaziliğin hakkını verdiğini de düşünmektedir.)  Kalan günlerinde ise her normal ihtiyar gibi ya evde oturup televizyon izlemekle ya da camiye gitmekle geçen bu oldukça sıradan hayatı Civan Kazanova ile tanışınca bir anda değişir.

Kitabın içindeki karakter kadrosu ve gelişen olay sayısı o kadar çok ki, her birinden tek tek bahsetmek neredeyse imkânsız. Fakat reklamlı olan kısmından bahsedecek olursak…

Roman boyunca birçok markanın ismini görüyoruz. Coca Cola’dan Pepsi’ye varana kadar… Zaten romanı absürt yapan da tam olarak bu. Cinayetlerin kovalamacaların arasına sindirilen reklamlar her ne kadar rastlantısal şekilde eklenmiş gibi gelse de, aslında baştan aşağı planlanarak yerleştirilmiştir.

Bol mizah ve reklam içeren bir kitap şey okuduğumuzu zannetsek te akılda kalan şey genel olarak şu oluyor. İnsanlar üzerinde hem psikolojik hem de sosyolojik bir baskı var. Ve biz gündelik hayat telaşının içerisindeyken bunun farkında olamıyoruz. Yani başta eğlenceli bir kitap izlenimi verse bile asla ağlanacak halimize güldüğümüzün resmidir.

Okumaya henüz başlamayanlar için yerinde bir tercih olacaktır.

Şimdiden keyifli okumalar.

 

 

Paylaş: