Dil

ÜZGÜNÜZ, RTÜK’LENDİNİZ!

ÜZGÜNÜZ, RTÜK’LENDİNİZ!

Herkese merhaba,

Öncelikle henüz sansürlenmişlere selam olsun. Bildiğiniz üzere birkaç gün önce Netflix, Puhu tv ve Blutv gibi ücretli internet yayınlarına RTÜK tarafından düzenleme geleceği açıklandı. Ve haliyle sosyal medya camiası ayağa kalktı.RTÜK’ün yaptığı açıklamanın ardından sosyal medya kullanıcıları tepkilerini #NetfliximeDokunma hastagiyle özellikle Twitter aracılığıyla gösterdi.

Birçok kişi Netflix’in RTÜK’ten sonraki durumunu esprili bir şekilde anlatırken birçok kişi de halihazırda yayında olan yapımlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Peki ama tam olarak ne oldu? Alınan karar gerçekten denetleme mi yoksa dijital bir sansür yönünde mi? Ve en önemlisi bu kararın fitilini ne ateşledi?

Şöyle ki …

Birkaç ay önce RTÜK’e internet yayınlarını denetleme yetkinin verileceği duyurulmuştu zaten. Fakat bu düzenlemenin yapılması için 6 aylık bir süre verilmişti. Verilen sürenin sonu ise iki gün önce Resmi Gazete’de yayınlanan bir duyuru ile sona erdi. Ve içerisinde Netflix, Blutv ve Puhu Tv gibi yayınlarının olduğu “isteğe bağlı yayın hizmetleri” resmen RTÜK denetimine girmiş oldu. Yani bu demek oluyor ki, bu saatten sonra sadece internetten yayın yapacak radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetleri artık RTÜK’ten yayın lisansı almak zorunda.

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemenin 4. maddesinde “programların içeriği ve seçimi ile radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde bir yayın akış çizelgesi, isteğe bağlı yayın hizmetlerinde ise bir katalog içinde sunulmasına ilişkin düzenleme ve kontrol yetkisine sahip olmak” ifadesi kullanılıyor.

Yani bu da şu demek oluyor. RTÜK; Netflix, BluTV ve puhutv gibi platformlar üzerinde söz sahibi olacak ve gerektiği durumlarda bu platformlara erişim engeli getirebilecek. Sözün özü duyduklarımız ve okuduklarımız maalesef doğru.
Bizler de, hem yaşanan olayın detaylarını açığa kavuşturmak hem de biraz da tebessüm edebilmek için, yaşadığı her duygu ve olayı mizaha vurmayı seven sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarını derledik.

İşte konuyla alakalı atılan o twittler:

Konuyla alakalı siz neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bize yorum olarak bırakabilirsiniz.

Keyifli günler 🙂

 

Paylaş: